• 601 590 647
  • biuro@adwokatpastwa.pl

Niemy krzyk. Egzekucja komornicza pomimo błędu wierzyciela.

Egzekucja komornicza pomimo błędu wierzyciela.

Niemy krzyk. Egzekucja komornicza pomimo błędu wierzyciela.

Bierzesz pożyczkę, podpisujesz umowę wskazując swój obecny adres, spłacasz raty, następnie zmieniasz miejsce zamieszkania, informujesz opiekuna pożyczki, mija rok, dwa lata i ….dostajesz informację o toczącej się egzekucji.

Jak to się mogło stać? To musi być jakaś pomyłka. I masz rację, tyle, że masz już zajęte konto i mniej środków finansowych każdego miesiąca.

Ten przedwstęp to nie fikcja, ale realne sytuacje, które niestety dotykają „Nowaka” i „Kowalskiego”.
Błędy wierzycieli, a dokładnie pracowników podmiotów pożyczkowych mogą mieć opłakane skutki dla uczciwego obywatela. Wystarczy, że z „niewiadomych” przyczyn dział windykacji firmy pożyczkowej uzna, że nie spłacasz rat pożyczkowych i uzyska przeciwko Tobie nakaz zapłaty, który sąd doręczy Ci na adres wynikający z umowy, pod którym już nie mieszkasz. Od tego momentu zaczynają się poważne problemy. Jak to się stało? A tak: dzwoniłeś do opiekuna pożyczki, podałeś nowy adres, ale nikt nie zaznaczył zmiany w systemie firmy pożyczkowej.
Następnie dział windykacji wysyła („omyłkowo”) pozew do sądu o wydanie przeciwko Tobie nakazu zapłaty (nakaz wydawany jest – zgodnie z przepisami – bez rozprawy, bez udziału stron) i wysyła go Tobie na stary adres. A Ty nie wiesz nic, nic o nakazie zapłaty, o błędzie wierzyciela, dowiesz się tylko w banku o zablokowanym koncie.

Oczywiście, jesteśmy w stanie odzyskać każdą zabraną złotówkę, ale na to trzeba poczekać a egzekucja trwa…Wniosek do sądu o jej zawieszenie może zostać wydany po kilku miesiącach.
Co robić? Jak się zabezpieczać? Tutaj sprawdza się powiedzenie: zaufanie jest dobre, ale kontrola jeszcze lepsza. Sprawdź czy opiekun pożyczki zmienił w systemie Twój adres, wyślij oficjalne pismo informujące. Ustal na poczcie przekierowanie przesyłek (uwaga! ważne tylko rok, musisz powtórzyć) i uzyskaj zaświadczenie w UM o zamieszkiwaniu pod nowym adresem (to bardzo przydatny dokument, często decydujący).

Lepiej zapobiegać niż leczyć.